Designer Toys
23.01-15.02.2009
BWA Wrocław | galeria Design
wernisaż: 23.01 o godz. 18:00
Gerard Poot – Prywatna kolekcja Designer Toys
Abe Sapien – Fotografia Designer Toys
Szy Mura – Projekty Character Design
Organizator: BWA Wrocław | galeria Design
Kurator : Subnormal.pl
Partner: Canon
Znacie Kubricka, Dunny'go i Qee? Nie? Nie szkodzi. Wystawa Designer Toys, którą otworzy w styczniu galeria Galeria BWA Design we Wrocławiu wam ich przedstawi. Designer Toys to, mówiąc najprościej, zabawki dla dorosłych, wytwarzane w krótkich seriach, zaprojektowane przez galeryjnych artystów, dizajnerów i twórców lowbrow (streetarterów, ilustratorów, plakacistów). Inspirowane postaciami popkulturowych idoli, filmowych i komiksowych, modą miejską albo zupełnie oryginalne i psychodeliczne tworzą ważny nurt dizajnu, ciesząc się sporym zainteresowaniem kolekcjonerów. Status tych kultowych gadżetów podnoszą nazwiska autorów takich jak choćby Takashi Murakami, który wprowadził Designer Toys na salony sztuki.
Designer Toys pojawiły się w latach 90 w Hong Kongu i błyskawicznie pączkowały jednocześnie w Ameryce, Japonii i Europie. Najbardziej znane serie to figurki: Qee (powołane do życia w Hong-Kongu przez Toy2R) Kubrick (japońskiej firmy Medicom) oraz królik Dunny (autorstwa amerykańskich projektantów Paula Budnitza i Tristana Eatona).
Społeczność twórców Designer Toys szybko się poszerza. Kultowe figurki wykorzystywane są przez kolejnych artystów jako medium własnej ekspresji w procesie tzw. customizacji (personalizacji), czyli tworzenia w myśl idei „zrób to sam"(DIY) osobistego dizajnu dla gotowych modeli. Synonimicznie z Designer Toys używa się też nazwy Urban Vinyl. Pochodzi ona od najpopularniejszego materiału, z którego robi się DT, choć istnieją też oczywiście zabawki z innych tworzyw, np. pluszowe, tzw. designer plush.
Mimo iż powszechnie uważa się Designer Toys za zjawisko niszowe, miarą ich popularności jest fakt wykorzystywania ich przez marketing takich brandów jak Adidas, Benetton, BMW czy Nokia.
Wrocławska wystawa składa się z trzech komponentów, którymi są:
Prywatna kolekcja Gerarda Poota liczy kilkaset modeli Designer Toys, z których najstarsze pochodzą z końca lat 90. W jej skład wchodzą m.in. prace autorstwa Michaela Lau oraz pracowni Bounty Hunter uznanych za prekursorów nurtu Designer Toys. Różnorodność oraz rozpiętość czasowa kolekcji jest doskonałym świadectwem ewolucji oraz tendencji panujących w tej dziedzinie sztuki. Wśród zaprezentowanych we Wrocławiu eksponatów nie zabraknie modeli autorstwa takich winylowych sław jak Kaws, Futura, James Jarvis, Frank Kozik, Touma czy Gary Baseman.
W swoich fotografiach Abe Sapien umieszcza zabawkę w nowym, często zaskakującym otoczeniu. Tym sposobem wchodzi ona w żywą relację z otaczającym światem, staje się bohaterem większej historii. W tym kontekście pierwotny projekt graficzny figurki nabiera nowego, oryginalnego znaczenia.
Szy Mura w projektach Character Design ukazuje jak twórczą materią jest forma zabawki. Z góry narzucony kształt stymuluje artystę do nowatorskich i oryginalnych projektów. Może on kierować się morfologią przedmiotu i podkreślać jego cechy lub wręcz przeciwnie działać wbrew jego kształtom. W takim ujęciu forma zabawki jest płótnem a efekt końcowy może wyrażać światopogląd artystyczny grafika, dowcip, lawinę skojarzeń popkulturowych.
Uczestnicy:
Gerard Poot – Kolekcjoner zabawek, właściciel sklepu Highlandtoys. Od lat udziela się w rozmaitych imprezach popularyzujących nurt Designer Toys w Europie. Z zawodu dyrygent.
Abe Sapien – Miłośnik i fotograf zabawek. Założyciel pierwszego polskiego serwisu poświęconego Designer Toys – Subnormal.pl. W wolnych chwilach DJ, organizator imprez muzycznych.
Szy Mura – Artysta grafik. Absolwent wrocławskiej ASP, stypendysta rządu francuskiego. Z zawodu projektant – stylista.
Designer Toys | BWA Wrocław | galeria Design, Świdnicka 2-4, Wrocław | 23.01-15.02.2009 | pon.-pt. 11-18:00, sob. 11-15:00
poniedziałek, 19 stycznia 2009
Subskrybuj:
Komentarze do posta (Atom)
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz